XTrackCAD

 

 

XTrackCAD není jen dalším z řady programů pro navrhování kolejiště jakými jsou třeba SCARM nebo Wintrack, má totiž proti nim podstatně větší možnosti pro práci s návrhy.

Návod k sw (XTrackCAD User’s Manual ve formátu PDF lze najít na internetu:

https://sourpuss.net/XTrkCad/Files/Chris%27s%20plans/XTrackCAD%20User%20Manual.pdf. Upozorňuji, že má 216 stran, samozřejmě ale není nutné jej ihned prostudovat celý, spoustu funkcí lze objevit i bez manuálu, ovládání je logické a snadno pochopitelné. Pro informaci o jeho možnostech a výhodách uvádím překlad první kapitoly:

XTrackCAD podporuje veškerá měřítka, obsahuje knihovny komponent (výhybek, kusových kolejí, umožňuje doplnit i vlastní) řady výrobců a má rozsáhlou on-line pomoc. XTrackCAD umožňuje manipulovat kolejemi podobně jako skutečnými flexi-kolejemi, vzájemně jimi spojovat koleje a výhybky.

Dalšími specifickými prvky jsou tunely, doplňující poznámky, „pravitko“ na obrazovce, možnost vytvoření seznamu použitých komponent, tvorbu 99 úrovní kolejiště, tisk do bitmapy, stoupání, simulaci vlaku a seznam vozidel,

Použijete-li tento software, budete moci:

  • Navrhovat kolejiště v jakémkoli měřítku a rozchodu
  • Používat předdefinované knihovny mnoha populárních značek výhybek a dalších komponent pro snadný začátek.
  • Doplnit vámi oblíbené komponenty
  • Manipulovat s kolejemi na papíře stejně jako můžete modifikovat flexi kolejivo, prodlužovat a propojovat trasy s výhybkami
  • Automaticky generovat přechodnice kdykoli se mění poloměr
  • Testovat navržené kolejiště jedoucími vlaky, včetně možnosti jimi pohybovat na papíře myší po kolejišti
  • Vytisknout hotový návrh v libovolném měřítku, včetně 1:1, umožňující použít jej jako šablonu pro pokládání kolejí.

Noví uživatelé mohou použít demonstraci (prostřednictvím menu Help>Demos) pro získání přehledu o mnoha možnostech programu. K dispozici je také řada příkladů navržených kolejišť.

Určitě navštivte projektovou stránku s novinkami a updaty: XTtrackCAD Fork Website.

Ještě trochu podrobněji o některých vlastnostech software:

 

Manipulace navrženou tratí

Kolejové segmenty lze libovolně prodlužovat a zkracovat prostým kliknutím a přetažením. Tečnu ke křivce lze vytvořit jednoduše vytažením od křivky. Trati lze vést tažením z výchozího bodu při tvorbě nových přímých nebo obloukových segmentů.

Možnost zadání kruhové koleje usnadňuje určení celkových rozměrů a ověření co se vejde do daného prostoru

Příkaz pro návrh paralelních tratí snadno v několika snadných krocích vytvoří nové přímé nebo klikaté vícekolejné tratě, i snadnou tvorbu vícekolejných nádraží

Příkaz pro spojení umožňuje propojit jakékoli dvě části kolejového plánu (přímé úseky, výhybky nebo točny) s přesným propojením segmentů.

Příkaz pro vytvoření spirály vypočítá počet otáček, radius, stoupání a vertikální odstup při zachováni vámi zvolených kritérií.

 

Volba a umístění výhybek

 

Lišta pro výběr výhybek obsahuje „rolovací“ seznam výhybek, traťových segmentů a dalších prvků. Stačí na ně kliknout a přetáhnout na místo (myší nebo touchpadem). Jestliže přetáhnete výhybku na existující trať, nastaví se automaticky do příslušné polohy. XTrackCAD vyhledá další tratě které odpovídají zvoleným koncovým bodům a ukáže počet možných napojení. Jakmile je výhybka na místě, vytvoří sw perfektní napojení. Umisťování výhybek je hračka. 

 

Vrstvy

 

Vrstvy jsou důležitým prvkem dosažení komplexity kolejiště. Můžete použít jednu vrstvu  pro hlavní tratě  a další třeba pro manipulační koleje, scenérii atd.. Vícepatrová kolejiště mohou mít skupiny vrstev pro každé patro.

XTrackCAD umožňuje až 99 vrstev  a prvních 20 může mít vlastní tlačítko pro ovládání viditelnosti. Koleje a další prvky mohou mít v jednotlivých vrstvách odlišné zbarvení.

 

Stoupání a profil

 

XTrackCAD umožňuje definovat výšku kteréhokoli koncového bodu na layoutu. XTrackCad může také automaticky vypočítat výšku každého bodu a gradient.

 

Přechodnice

Přechodnice jsou speciální úseky tratě s postupně se měnícím rádiusem při spojení přímých a zakřivených úseků nebo úseků s měnícím se radiusem. Přechodnice redukují efekty náhlé změny rádiusu které mohou vést k vykolejení.

XTrackCAD může aplikovat přechodnice kdykoli dochází ke změně radiusu. Příkazy „Modify“ a „Join“ automaticky vloží přechodnice kdykoli je to nutné. Každá přechodnice je vypočtena na základě radiusu navazujících kolejí. Nemusíte o tom vůbec přemýšlet.

 

To je jen zlomek toho, co program umožňuje.

 

Nyní pár vlastních zkušeností.

Hned zpočátku upozorňuji, že jsem dosud ani zdaleka neobjevil všechny možnosti tohoto softwaru a jeho vlastnosti, ale už ty, co jsem dosud objevil a prakticky vyzkoušel, mne přesvědčily o jeho přednostech a podstatných výhodách proti výše zmíněným softwarům. Pár možností návrhu tady popíšu, je to ale jen zlomek toho, co tento sw umožňuje. Samozřejmostí je například možnost návrhu kolejiště ve více úrovních, které mohou být zobrazeny v různých barvách nebo zobrazovány jednotlivě.

V čem se XTrackCAD liší nejpodstatněji? Hned na počátku si ze lze vybrat široké nabídky kolejových systémů. Praktické zkušenosti mám s kolejivem PECO Code 55, pokud mohu posoudit, lze zvolit prakticky všechny existující typy kolejiva. Zkusil jsem například možnpst zvolit kolejivo Tillig ve velikosti TT – je zde pokud mohu soudit opravdu vše, včetně stavebnicových výhybek. Poté si zvolím velikost panelu a podstatné parametry, jejichž význam se projeví následně. Lze tady například zvolit minimální radius, sw mi pak neumožní vytvořit oblouk o radiusu menším. To je velmi podstatné vzhledem k systému návrhu tratí, je totiž možné pohodlně a velmi jednoduše umístit například výhybky, zvolit jejich polohu (lze je posouvat a natáčet v rozsahu 360 stupňů) a následně kliknout na zvolené body a sw vytvoří spojovací trať napojenou ve směru navazujícím na polohu výchozího prvku. V případě kombinace oblouků a přímých tras je samozřejmostí vytvoření přechodnic, sw totiž není vázán na žádné konkrétní rádiusy a jejich navazování s přímými úseky. Takto vytvořenou trať lze následně upravovat kliknutím a posouváním takto vytvořeného bodu. Bodů může být řada. K vytvořené trati lze položit souběžnou trať jako například dvojkolejku, nebo staniční koleje. Lze samozřejmě předem zvolit rozteč takto vytvořené trati, lze navíc zadat automatické zvětšení zvolené rozteče v závislosti na radiusu.

To bylo v kostce, teď trochu podrobněji.

Po instalaci se objeví lišta s velmi obsažnou nabídkou voleb

Po spuštění mám možnost zvolit hlavní parametry návrhu:

 

Vedle rozměrů plochy zde zvolím měřítko (u mne N), rozchod, minimální poloměr oblouku, maximální stoupání. Význam dalších položek nemám prozkoumán.

Po zadání mohu vybrat kolejivo. To provedu tak, že ve „File“ vyberu „Parameter Files“  (nebo zvolím Ctrl+Alt+S), otevře se okno „Parameter Files“

v něm vyberu knihovny „Library“.

 

Automaticky jsou zde pouze kolejové systémy  měřítka, které jsem vybral v parametrech, v mém případě N. Následně se na liště objeví prvky ve zvoleném systému.

 Když pak zvolím v horní liště symbol výhybky, otevře se okno, v němž mám možnost vybrat požadovanou výhybku. Otevře se její symbol s vyznačeným bodem, kterým má být připojena k existující koleji nebo výhybce

 

Význam uvidíme dále. Jakmile volbu potvrdím, mohu symbol výhybky vidět na místě layoutu kam jsem kliknul a mám možnost ji myší posouvat a přes volbu Shift-Ctrl-R otáčet.

 

 

 

Definitvní místo potvrdím volbou Enter, tím změní barvu na černou.

Jestliže pak chci pokračovat další výhybkou, stejným postupem tuto výhybku vytvořím a myší ji posouvám. A pokud jie předem zvoleným koncem přiblížím ke koncovému bodu dříve položené výhybky, připojí se a automaticky se natočí tak, aby vytvořená trať navazovala, nemusím se tedy zabývat nejprve jejím natočením.

 

 

Tímto postupem pohodlně vytvořím například libovolně složité zhlaví.

Celé zhlaví mohu například vybrat a celé ho posouvat a třeba i natáčet.

 

Jednou ze zajímavých funkcí je tvorba oblouků. Chci-li tvořit oblouk, zvolím příslušnou ikonu. Pak mám možnost vybrat, zda chci tvořit oblouk z koncového bodu, ze středu, z tangenty nebo z tětivy, nebo tvořit bezierovu křivku nebo křivku spojující zvolené body. Nemám zdaleka vše vyzkoušeno, tak tedy popíšu jen to nejjednodušší, křivku z koncového bodu.

Tvorba oblouku probíhá tak, že kliknutím zvolím výchozí bod a následně z něj myší pokračuji ve směru, kam má oblouk vést. Dokud držím tlačítko myši, mohu tento směr měnit. Jakmile tlačítko pustím, změní oboustranná modrá šipka na konci barvu na červenou a mohu s tímto bodem pohybovat do koncového bodu. Jakmile tlačítko myši pustím, vytvoří se kolej.  Pokud bych neumožnil dodržet předem nastavený minimální radius, kolej se sice vytvoří, ale žlutá, což znamená že minimální radius nebyl dodržen.

 

Jednou z podle mne nejzajímavějších je možnost je vytvoření trati mezi zvolenými body pomocí flexi koleje. Jednoduše kliknutím zvolím koncové body a automaticky se vytvoří trať, pokud jsou ty koncové body například výhybkami ve zhlaví, vytvořená trať automaticky navazuje v příslušném směru, vzniklý oblouk obsahuje přechodnice.

 

To ale není vše, na takto vzniklé „trati“ mohu zvolit body, v nichž chci křivku „vyklenout“, přičemž takových bodů lze zvolit řadu. Následně vzniklou trať potvrdím volbou „Enter“

 

 

K trati mohu vytvořit paralelní kolej, přičemž lze zvolit rozteč a automatické zvětšování rozteče v závislosti na poloměru

 

 

Popsal jsem tady jen zlomek toho, co tento sw umí, ani zdaleka to není všechno, sám toho zatím umím jen velmi málo.